Καλώς ήρθατε στον ιστότοπό μου!

Σκέψη μου ήταν πάντοτε οι μαθητές που άφηνα, καθώς έπαιρνα μια καινούργια τάξη, να έχουν τη δυνατότητα να κρατούν επαφή με το μάθημά μου.

Την ίδια στιγμή, εμείς οι εκπαιδευτικοί, παρακολουθούμε τους γονείς να αγωνιούν και να αφιερώνουν ώρες για το «διάβασμα» στο σπίτι. Θα ήταν λοιπόν μια καλή ευκαιρία να παρουσιαστεί ο τρόπος που δουλεύουμε στο σχολείο. Όχι προσφέροντας αμέτρητα φύλλα δραστηριοτήτων, αλλά διδακτικές προσεγγίσεις που εκτός από το σχολείο μπορούν να υλοποιηθούν και στο σπίτι.

Έτσι λοιπόν συγκέντρωσα ενδεικτικές δραστηριότητες, που τις ταξινόμησα κατά διδακτικό αντικείμενο (μάθημα).

Ταυτόχρονα θα προσπαθήσω να εμπλουτίσω το υλικό με νέο.

Πατώντας το αντίστοιχο μάθημα μεταφέρεστε σε έναν κατάλογο προτάσεων με σύντομη περιγραφή, από όπου μπορείτε να διαλέξετε μια δραστηριότητα.

Μιχαήλ Παπαντώνης, 2019.

Ελληνική Γλώσσα_σύνδεσμος